close

iPhone 3G yenilendi ve üçüncü nesil adı da verilen 3G S tanıtıldı. Yeni telefonda 3 Megapiksel kamera, hızlandırılmış arayüz, navigasyon yazılımı (TomTom ile işbirliği yapılıyor), video çekebilme özelliği ve benzeri güncellemeler var. Öte yandan kapasite olarak da 8 yerine alt limit 16 GB olmuş. 32 GB’lık yeni bir versiyon da kullanıma sunulmuş.

iPhone farklı bir cihaz ve multi touch ekranı ile hemen hemen rakipsiz (Palm Pre var benzer olarak). Elbette iPhone’u farklı kılan en önemli özellik aplikasyon yardımı ile farklı özellikler kazanabilmesi. Yavaş yavaş diğer markaların da girdiği online aplikasyon mağazası tamamen Apple’ın fikri. Bence çok iyi bir fikir ve sektörde yeni bir çığır açtığı da bir gerçek.

Öte yandan güzel bir haberde geldi yeni ürün duyurusu ile: Eski nesil iPhone 3G’nin 8 GB’lık versiyonunun fiyatı 99 dolar olacak. Türkiye’de bu nasıl bir fiyat etiketi ile karşımıza çıkar bilinmez. Ama bence ucuz tariflerle de (mesela benim 3 GB data hattına ihtiyacım yok) satılması gereken iPhone için güzel bir alternatif olacak. Elbette bu cihazın yaygınlaşmasını ve farklı kesimlere de hitap etmesinin önünü açacak bir uygulama.

Ülkemizde Ağustos ayı içinde satışa sunulacak iPhone 3G S’i merakla bekliyoruz. O zamana kadar 3G teknolojisi de hayata geçeceği için iPhone’un özelliklerini sonuna kadar kullanabileceğimiz bir ortam oluşacak.

Tags : applecep telefonuiphoneiphone 3Gsözgür çetin

Bir yorum yazın