İnceleme: Nikon D5100

Nikon’un Full HD video çekebilen ve mikrofon girişine sahip, 16.2 Megapiksel çözünürlüklü fotoğraf makinesi geçtiğimiz günlerde inceleme konuğum olmuştu. Twitter’dan takip edenler hangi ürünlerin gelip gittiğini biliyor. D5100’de Nisan ayında ziyaretime gelmişti. İnceleme yazısı da Gezgin dergisinin Mayıs sayısında yayımlanmıştı. Aradan bir ay geçince aynı yazıyı Gezgin’in sitesine de koyduk. Buradan da duyurup, incelemeye link vermek istedim.

D5100nikon için farklı bir model: Harici mikrofon bağlantısı bulunan giriş seviyesindeki ilk Nikon. Selective Color ismi verilen sadece belli renklerin (3 renge kadar seçim imkanı var) seçilip diğerlerinin siyah beyaz olmasını sağlayan bir özelliğe sahip. Döndürülebilir ekran, Full HD video kayıt, bütünleşik efekt ve düzenleme seçenekleri cihazı özellikle giriş seviyesinde önemli bir seçenek haline getiriyor.

Bu ürünün en önemli rakibi ise Canon’un birkaç ay önce piyasaya sürdüğü 600D modeli. Türkiye fiyatları birbirine yakın olan bu iki ürün de gerçekten başarılı ve benzer özelliklere sahipler. Merak edenler bu iki makineyi  karşılaştıran devasa bir incelemeyi buradan (İngilizce) okuyabilirler (ikisi de birbirine yakın olarak değerlendirilmiş ki zaten öyleler. Tercih biraz detaylarda, beklentilerde, beğenilerde ve yatırımınızı hangi markaya yaptığınıza göre değişir).

Lafı fazla uzatmayayım: İşte örnek video ve fotoğraflı D5100 incelemesi için buraya tıklayın.

Comments

comments

Özgür Çetin

Teknoloji konularına meraklı aile babası Özgür Çetin'in bloğundasınız. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji üzerine yazılı ve videolu içerikler üreten Özgür Çetin, İstanbul Üniversitesi Fizik bölümü mezunudur. İnternet dünyasına 1999 yılında NTVMSNBC ile giriş yapan yazar 8 yıl boyunca sitenin arayüzünden sorumlu olarak çalıştı. Ayrıca PCWorld, PC Magazine, National Geographic Türkiye, Gezgin gibi birçok dergide yazılar kaleme aldı, projeler üretti. Cnet Türkiye, ShiftDelete.Net gibi internet sitelerinde çalıştı. Bir dönem Referans Gazetesi Teknoloji Editörlüğü de yapan Çetin, birçok televizyon kanalında teknoloji üzerine programlar da hazırladı. Evli ve bir kızı olan yazar, Bilişim Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

4 Comments

İsimsiz

about 8 sene ago

d5100 ile çekilmiş fotoğraf örneği; http://bit.ly/oxqC2F – http://bit.ly/qMfM98

anıl

about 7 sene ago

Öncelikle iyi günler dilerim. ben profesyonel bir fotoğraf makinesi almak istiyorum ancak nikon d5100 ile sony slt a55 arasında kaldım. nikon bu sektörde uzun süredir iyi ancak sony hakkında bir bilgim yok. internette karşılaştırma sitelerinde a55'in d5100'den daha fazla tercih edilmiş olduğunu gördüm. bu siteler pek güvenilir mi bilmiyorum bu yüzden sizin gibi bir profesyonelin fikirleri benim için önemli. amatör bir kullanıcı da olduğum varsayılırsa sizce a55 ya da d5100 cihazlarından hangisini almalıyım? sony lensler nikon kadar iyi midir? yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim. iyi günler :)

öznur

about 6 sene ago

Merhaba özgür bey ben profesyonel fotoğraf makinası almak istiyorum size danışmak istedim . Araştırmalarım sonucu amatör kullanıcı olarak nikon d3100 ve d5100 arasında kararsız kaldım . Sizin tecrübeleriniz ve bilgilerinizden faydalanmak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim . şimdiden teşekkür ederim.

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked