close

Bu ülkede teknoloji ile ilgili güzel çalışmalar yapılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Cepte Trafik uygulaması da böyle bir çalışmanın eseri. Normalde http://tkm.ibb.gov.tr/Anasayfa.aspx adresinde yayın yapan sitenin cep telefonlarına taşınmış bir versiyonu da var. Sitedeki trafik yoğunluğu ve trafik kameralarını birebir cep telefonunuzdan da görebiliyorsunuz.

İstanbul gibi trafiğin anlık değiştiği bir metropolde kameralar yardımı ile yol durumu hakkında bilgi sahibi olmak çok güzel bir şey. Ayrıca isterseniz trafik yoğunluğunu da görebiliyorsunuz. IBBCepTrafik uygulaması Java tabanlı çalışan basit bir cep telefonu yazılımı (ne yazık ki iPhone kullanıcıları bu hizmetten şimdilik yararlanamıyorlar malum Java desteği yok cihazın). Trafik yazıp 1530’a SMS yolu ile mesaj gönderdiğinizde cebinize otomatik olarak geliyor bu uygulama. Çok yer kaplamıyor (150-200 KB).

Nokia N82 cep telefonum ile yaklaşık 10 gündür deniyorum ve çok başarılı bulduğumu belirteyim. Öyle ahım şahım bir ön yüz yok, cafcaflı menüler de yok. Hatta grafik tasarım olarak biraz basit durduğunu da söyleyebilirim yazılımın (12 yıldır Photoshop kullanınca biraz ilgili oluyor insan böyle şeylere). Ama işini başarı ile yerine getiriyor ki en önemli nokta da bu.

Yazılım ilk bir yıl ücretsiz. Hatta Turkcell bağlantı için kullanılan GPRS datasından da para almıyor. Diğer operatörlerde durum nasıl bilmiyorum. Bir yılın sonunda aboneliği devam ettirirseniz aylık 5 YTL ücret alınacak. Bence bu tip bir hizmet için değecek bir fiyat. Detaylı bilgi ve yazılımla ilgili ayrıntılar http://tkm.ibb.gov.tr/ceptrafik/index.aspx adresinde.

Anlatması benden (hala bilmeyen ve kullanmayan varsa) denemesi sizden…

Tags : büyükşehir belediyesicepibbiphoneistanbuljavakameraözgür çetintelefontrafik

Bir yorum yazın