close

Yılın son günlerinde gelecek yıla ilişkin kehanetler yazmak modadır. Sokaktaki adamın hoşuna gider ya da gazeteciler buna inanır. Her gazetede öyle ya da böyle 2011 ile ilgili farklı yorumlar gördük. Ben de kendimce 2011 ile ilgili teknolojik öngörülerimi yazmaya karar verdim. Bu öngörüler tamamen benim kişisel fikirlerim olup sektördeki gözlemlerim sonucunda yaptığım çıkarımlar. Ne kadarı gerçekleşecek bilemem ama işte 2011 ile ilgili teknolojik öngörülerim:

  • 2011 tabletlerin yılı olacak. iPad ile 2010’a damgasını vuran Apple’ı BlackBerry, Samsung, Toshiba veonlarca firma izledi. Bir kısmının ürünleri piyasaya çıktı bile. Bir kısmı ile henüz sırasını bekliyor. Ama  internete bağlanan, dokunmatik ekranlı (genelde 10 inç) cihazların 2011’de daha fazla popüler olacağını öngörüyorum. Ayrıca iPad gibi dosya kayıt edemeyen cihazlar yerine daha esnek ve kullanıcıya kolaylık sağlayan ürünlerin de ön plana çıkacağını düşünüyorum. Öte yandan tablet-bilgisayar hibrit karışımlarının sayıları 2011 yılında artacak. Örneğin Lenovo tarafından geliştirilen LePad (detaylar burada) gibi hibrit ürünleri daha fazla görmeye başlayacağız.
  • Dijital fotoğraf makineleri cephesinde ise Mirrorless yani Aynasız olarak tabir edilen cihazların yükselişi 2011 yılında gerçekleşecek. Bence bu yılın flaş ürünleri bu aynasızlar olacak. Objektif değiştirebilmeye imkan tanıyan bu yeni modeller özellikle amatörler kullanımda yaygınlaşacak.
  • Akıllı cep telefonu cephesinde ise iPhone pazar payını artıracak. Ama en dişli rakipleri olan BlackBerry, Android (Google) ve Windows Phone (Microsoft) da boş durmayacak. Bu yıl içinde Android’in 2.3 sürümü ile birlikte daha oturaklı ve daha gelişmiş bir işletim sistemi olduğunu göreceğiz. Ayrıca 2011’de Android’in uygulama sitesi Market’in Türkiye’den resmi olarak da erişilebilir hale geleceğini düşünüyorum. Çünkü dünyada gelişen bir işletim sistemi olan Android, Türkiye’yi de göz ardı edemez. Öte yandan 2010’un sonuna doğru lansmanı yapılan Microsoft’un mobil işletim sistemi Windows Phone’lu modellerin de pazarda kendilerini hissetirecekleri bir yıl olacak 2011. Yani özellikle akıllı telefon cephesinde kılıçlar çekilecek ve rekabet daha da şiddetli olacak.
  • Uygulamalar daha da popüler olacak. Mobil cihazların sayılarının artması ile birlikte uygulama (aplikasyon) adı verilen minik yazılımların sayısında artış yaşanacak. Artık her türlü cihaz için uygulama üretilmeye başlanacak. Sadece cep telefonları değil tabletler, farklı mobil cihazlar da uygulamaların etki alanına girecek.
  • Nokia’nin Symbian ısrarından 2011 yılında vazgeçeceğini düşünüyorum. Ya Windows Phone ya da Android’li bir telefon yapacak ya da yapması lazım. Yoksa 2011’den sonraki yıllarda bu firmanın geleceğini parlak görmüyorum.
  • Tabletlerin yaygınlaşmasıyla birlikte masaüstü ve dizüstü eski popülerliklerini yitirecek. Artık daha çok mobil cihazlar popüler olmaya başlayacak. Netbook kategorisi ise 2011’de yavaş yavaş tarihe karışacak.
  • Mobil bağlantı teknolojileri kablolu bağlantı teknolojilerinin önüne geçmeye başlayacak. Bu da ADSL gibi teknolojiler yerine 3G’nin geleceği anlamına geliyor. Tabi bu 2011’de tam anlamıyla gerçekleşebilecek bir durum değil. Hem dünyada hem Türkiye’de ibre yavaş yavaş 3G ve diğer kablosuz bağlantı (Wi-Max, LTE ve benzeri gibi) doğru kaymaya başlayacak.
  • İnternetin hayatımızla entegrasyonu daha da gelişecek ve internet üzerinden verilen servis çeşitleri artacak. IPTV, VDSL2 gibi teknolojiler evlere girmeye başladıkça farklı kullanım alanları da doğacak ve doğuyor da. Elbette bu sadece hız anlamında değil servis çeşitliliği anlamında da gelişecek.
  • Türkiye’deki internet girişimleri 2011 yılında patlama yapacak. İnternet ciddi bir iş kapısı haline gelecek. Ayrıca 2011 yılının video içeriğinin popüler olacağı ve bu alana doğru yönelimin artacağı bir yıl olacağını öngörüyorum. Özellikle IPTV gibi uygulamar nitelikli içerik üretenler için farklı seçenek ve imkanlar sunacak.

Genel hatlarıyla öngörülerim bunlar. Girişte de bahsettiğim gibi ne kadarı gerçekleşir bilemem. Ama seneye yine buralarda olursak haber takibi yapacağım ve öngörülerin ne kadarının gerçekleştiğine hep beraber bakacağız.

Tags : 20102011androidaplikasyonapplebilgisayarblackberrycep telefonuinternetiphonemicrosoftmobileNokiaözgür çetinsymbianteknolojitelefonuygulamavideowindows phoneyeni yıl

Bir yorum yazın