close
İnceleme

Yeğenimle Hoşmerim yedik. Pek güzel bir tatlı!

Hoşmerim

Yeğenim Hüseyin Mert ile Hoşmerim yedik ve deneyimlerimizi bu videoda sizlere aktardık.

Sevgili yeğenim Hüseyin Mert ile çektiğim videolar serisi devam ediyor. Daha önce Kemalpaşa tatlısı ve Şekerpare videoları çekmiştik. Bu videomuzda ise Hoşmerim tatlısının tadına bakıyoruz. Bazı bölgelerde bu tatlının adı Höşmerim şeklinde de kullanılıyor.

Türkiye’nin birçok yerinde yapılan bu tatlı Balıkesir bölgesinde irmik ve peynir ile yapılıyor. Bazı bölgelerde un ile de yapılan bu tatlıya ‘un helvası’ ismi de veriliyor. Aslen Orta Asya’dan gelen Hoşmerim yemesi ve hazmı kolay bir tatlı. Bizim yediğimiz sürüm Bursa bölgesinde yapıldığı için irmik ve peynir ile üretilmiş. Lezzetli ve sarı renkli olan tatlı farklı yörelerde farklı isimlerle anılıyor.

Hüseyin Mert ile videolarımız devam edecek. Birlikte denememizi istediğiniz yiyeceklerle ilgili görüşlerinizi videonun altına yorum olarak yazabilirsiniz.

 

 

Hoşmerim kelimesinin kökeni

Hoşmerim kelimesinin kökeninin Osmanlı döneminden geldiğine inanılır. Osmanlı dönemindeki Türk aile yapısında bugünde geçerliliğini kısmen koruyan evli olan kadınlar eşlerine ‘Er’ veya ‘Erim’ diye hitap ederdi.  Rivayet bu ya askerden dönen eşine yoksulluk nedeni ile evindeki mutfakta pek bir şey bulamayıp evde bulunan kendi ürettikleri peynir, irmik ve şekerden ilk kez yaptığı bir tatlıyı ikram eder ve tepkisini bekler. Bu tatlıyı ilk kez hazırlayıp eşine sunan genç gelinin çekingen ve korkmuş bir şekilde eşine “Hoş mu erim?” diye sorar. Rivayete göre bu sorunun ardından bu kelime kabul görür ve bu tatlının isminin buradan geldiğine inanılır. Günümüze ise bu tatlının adı ‘Hoş mu Erim’den değişikliklere uğrayarak “Hoşmerim”, ‘Höşmerim’ veya ‘Höşmelim’ olarak kullanılmaya devam eder. Bölgelere göre değişiklik gösteren bu ismin gerçekten bu hikayeden çıkıp çıkmadığı bilinmiyor. Ancak hoş bir hikaye olduğunu belirteyim.

Düzenli olarak yayınlanan videolarımı kaçırmak istemiyorsanız kanalıma abone olmayı unutmayın. Abone olmak için bu linke tıklamanız yeterli:
Destek olmak için videolarımı beğenebilirsiniz.

Ayrıca beni aşağıda yer alan sosyal medya hesaplarımdan takip ederek destek olabilirsiniz:

Twitter: https://twitter.com/ozgurcetin/
Facebook: https://www.facebook.com/ozgurcetin/
Instagram: https://www.instagram.com/ozgurcetin/
Kişisel internet sayfam: http://www.ozgurcetin.com.tr/tr/

Tags : hoşmerim

Bir yorum yazın