close
Elektrikli Megane

Elektrikli otomobiller konusunda uzun yıllardır çalışan ve bu alanda bugüne kadar daha çok giriş seviyesinde modelleri bulunan Renault çıtayı yükseltti. Markanın C sınıfındaki ilk yüzde 100 elektrikli olan Megane e-Tech Electric satışa sunuluyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında duyurulan yeni model önümüzdeki yıldan itibaren piyasaya sürülecek. Aracın dış görünüşüne baktığımızda ilk göze çarpan LED ön farlar oluyor. Ayrıca geçtiğimiz aylarda yenilen Renault logosu da ilk kez bu otomobilde karşımıza çıkıyor.

YouTube kanalımda yayınlanan elektrikli Megane videosunu aşağıda izleyebilirsiniz:

Megane e-Tech Electric dış tasarımı

Tesla ile hayatımıza giren gizlenebilir kapı kolları Megane e-Tech Electric’te de kullanılmış. Aracın şarj yuvası ise ön yolcu kapısının hemen uç kısmında özel bir kapağın arkasında yer alıyor.

Arkada kullanılan üç boyutlu his veren LED farların çok şık olduğunu da belirtelim. Bagaj kapağında da yeni logo yer alıyor ve bagaj hemen bu logonun altında bulunan minik bir düğme ile açılıyor. Bagajdan bahsetmişken derinliğinin epey olduğunu ve şarj için gerekli kabloların zemindeki özel bir gözde yer aldığını söyleyelim. Arka bagaj kapağındaki Megane yazısının e harfinin özel bir tasarıma sahip olduğu da gözümüzden kaçmadı.

Megane e-Tech Electric iç tasarımı

Aracın iç tasarımına gelecek olursak farklı direksiyon dikkat çekiyor. Üstten ve alttan kesik bir daireye benzeyen direksiyon çok şık görünüyor. Bu şıklığa etki eden bir diğer faktör ise 12.3 inçlik dijital gösterge. Yine ek olarak tasarımı tamamlayan 12 inçlik dikey multimedya ekranı da uçak kokpiti havasını pekiştiriyor. Bu ekranın hemen altında Clio ve Megane modellerinde görmeye alıştığımız fiziksel tuşlar yer alıyor. Bu tuş takımının hemen altında telefon vs koymak için özel bir göz konumlandırılmış. Bu ekranın bir diğer özelliği ise Google entegrasyonuna sahip olması. Yani güncel harita ve navigasyon bilgileri doğrudan Google ile işbirliği yapılarak sağlanıyor.

Oldukça uzun tasarlanan kol dayama da ileri geri hareket edebiliyor. Otomobilin yurtdışı paketleri Equilibre, Techno ve Iconic şeklinde olacak. Aracın Türkiye paketlerinin nasıl olacağı ise şimdilik belli değil.

Megane e-Tech Electric teknolojileri
Teknolojik bir otomobil olan Megane e-Tech Electric, Şeritten Çıkma Uyarısı (LDW), Şeritte Kalma Yardımcısı (LKA), Kör Nokta Uyarı Sistemi gibi özelliklere sahip.

ne çıkan özelliklerden Acil Şeritte Kalma Asistanı, 65 km/s ile 160 km/s (aracın maksimum hızı) arasında bir çizgiyi geçerken, yandan çarpışma riski varsa veya yoldan çıkmak üzereyken çalışıyor. Yolcu Güvenli Çıkış (OSE), araçtan inmek üzere kapı açarken, karşıdan gelen bir araç, motosiklet veya bisikletle olası çarpışmayı önlemek için yolcuyu görsel ve sesli olarak uyarıyor. Bu ve benzeri özellikler sayesinde araç otonom sürüş seviye 2 olarak tanımlanıyor.

Megane e-Tech Electric motor seçenekleri

Yüzde 100 elektrikli bir otomobil olan Megane e-Tech Electric iki farklı motor ve iki farklı batarya kapasitesi seçeneği ile satılacak. pil kapasitesi seçeneği olarak 40 ya da 60 Wh bulunurken motor gücü olarak 130 bg güç ve 250 Nm tork ile 218 Bg ve 300 Nm tork seçenekleri yer alacak. Seçilen pil kapasitesine göre aracın menzili de değişiyor. WLTP standardına göre aracın 40 Wh kapasiteli pilli sürümü 300 km menzil sunarken, 60 Wh sürümde bu rakam 470 km olacak.

Aracın boyutları ise 4.21 metre uzunluk, 2.7 metre genişlik ve 1.5 metre yükseklik şeklinde belirlenmiş. 0-100 hızlanması 7.4 saniye olan otomobilin hızı ise 160 km ile sınırlandırılmış. Aracın ağırlığı ise 1624 kg.

Megane e-Tech Electric fiyatı

Henüz satış fiyatı belli olmayan Megane e-Tech Electric’in Avrupa fiyatının 40 bin Euro’dan başlayacağı tahmin ediliyor. Otomobilin Türkiye pazarında satışa sunulacağı biliniyor. Fiyatının ise bugünün kurları göz önüne alındığında 600-700 bin TL’den başlayacağını tahmin ediyorum.

Düzenli olarak yayınlanan videolarımı kaçırmak istemiyorsanız kanalıma abone olmayı unutmayın. Abone olmak için şu linke tıklamanız yeterli

Tags : elektrikli arabaElektrikli MeganeMegane

Bir yorum yazın