close
Neler Yapıyor

Metaverse nedir? Hayatımıza neler katacak? Hayatımızda neler değişecek

Metaverse

Metaverse kavramının detaylarını, sunduklarını ve sunacaklarını bu videoda anlatıyorum. Facebook’un yeniden gündeme getirdiği bu kavram temelde sanal dünya ile gerçek dünyanın birleştiği ortamlar için kullanılıyor. Geçmişte birçok örneğini gördüğümüz Metaverse içinde oyun, internet, bilgisayar, tablet, telefon, AR ve VR gözlükler ile kripto para gibi kavramların bulunduğu bir gerçeklik kurgusu.

Artırılmış Gerçeklik ya da Sanal Gerçeklik gözlükleriyle daha fazla etkileşimli hale gelecek olan Metaverse, Facebook’un satın aldığı Oculus firmasının ürünlerinin bulunacağı bir pazar yeri haline de gelecek.

Geçmişte Second Life. Fortnite, Minecraft ve Roblox gibi oyunlarda küçük örneklerini gördüğümüz Metaverse kavramı Facebook ile beraber daha da ileri taşınacak ve gelişecek gibi görünüyor. Öte yandan bu kavramı sadece Facebook değil aynı zamanda Microsoft, Amazon gibi diğer ABD merkezli teknoloji devleri de kullanmaya başladı. Görünen o ki önümüzdeki dönemde bu kavramı daha fazla duyacağız ve duymaya devam edeceğiz.

Bu konuyu merak edenlere geçtiğimiz yıllarda gösterime giren ve aynı isimli kitaptan uyarlanan Ready, Player, One isimli filmi izlemelerini öneririm. Bu filmin esin kaynağı olan kitabı da okumanız işe yarayacaktır. Matrix de Metaverse örnekleriyle dolu bir filmdir.

Metaverse konunu anlattığım ve YouTube kanalımda yayınlanan yeni videomu aşağıda görebilirsiniz:

Düzenli olarak yayınlanan videolarımı kaçırmak istemiyorsanız kanalıma abone olmayı unutmayın. Abone olmak için şu linke tıklamanız yeterli:

Destek olmak için videolarımı beğenebilirsiniz.

Tags : Metaverse

Bir yorum yazın