GSM Posts

Mobil Ödeme kazalarına dikkat!

mobil_odeme02

Her ay 75 TL gelen cep telefonu faturanız anlamsız yere 80, 85 ya da 90 TL geliyor. Operatörünüzün çağrı merkezini arıyorsunuz ve ‘Mobile Ödeme ile …. satın almışsınız’ bilgisi veriliyor. Böyle bir satın alma yaptığınızı hatırlamıyorsunuz. Ama ödeme iptal edilemiyor. Mobil Ödeme servisini kapattırıp bir daha bu sorundan kurtuluyorsunuz.

Yukarıdaki senaryo kulağa farklı gelse de hemen hemen her gün birçoğumuzun yaşamasının muhtemel olduğu bir durum. Çünkü cep telefonlarında Mobil Ödeme özelliği standart olarak açık geliyor.

Erkan Akdemir Röportajım

Zaman zaman özel röportaj ve çalışmalar da yapıyorum. Bunlardan birini ise geçtiğimiz günlerde Avea CEO’su Erkan Akdemir ile gerçekleştirdim. Avea’nın 2011 yılını değerlendirdiği basın toplantısında yaptığım röportaj, çalıştığım site olan ShiftDelete.Net’te yayımlandı.

ADSL’le vedalaştım

İnternetle ilk tanışmam çevirmeli ağlar ile olmuştu. Sanırım sene 1995 idi. Eve bilgisayar almanın lüks sayıldığı dönemler kapanmak üzereyken zar zor biriktirdiğim para ile ilk kişisel bilgisayarımı almıştım. Bilgisayarın internet olmadan bir işe yaramayacağını o zamanlar farkederek bir de internet abonesi olmuştum. O dönemler (yeni nesilin hatırlayamayacağı) modemlerle ‘civ civ’ öten özel bir sesle bağlantı kurardık. Hızımız ise önceleri 16, sonra 32, sonra da 56 kbps oldu.

3G geldi hoşgeldi


Birkaç yıldır gelmesini merakla beklediğimiz 3G, sonunda kullanılmaya başlanacak. Geçtiğimiz günlerde ihalesi yapılan yeni nesil cep telefonu şebekesi önümüzdeki yıldan itibaren ülkemizde de kullanılabilecek.Turkcell, Vodafone ve Avea, farklı frekans aralıklarını bu ihale ile aldılar. Devrimsel yenilikler getirmesi beklenen teknolojinin en önemli özelliklerinden biri yüksek hızda data aktarımına izin vermesi. Bu sayede günümüz GPRS teknolojisinden çok daha hızlı bir şekilde dosya aktarımı yapabileceğiz.

Bunun pratik hayatımıza olumlu yönde etkileyeceğini belirtmek isterim. Ancak madalyonun bir diğer yüzü de var: Maliyetler. Gerek altyapı gerekse ihale aşaması oldukça maliyetli oldu operatörler için (sadece altyapı için bile milyon dolarlık maliyetlerden söz ediliyor). Bu maliyetin müşteri yani bizlerin cebinden çıkacağını da belirteyim.

Avrupa’da yıllardır kullanılan bu teknolojiye öyle aman aman bir ilginin olduğunu söylemek zor. Bunun en önemli sebepyerinden biri kullanım maliyetlerinin yüksek olması. Ayrıca bir iki popüler uygulamayı saymazsak (video konferans, cepten müzik indirme gibi) son kullanıcı açısından cazip olmadığını belirtmek isterim. 3G daha çok telefonunun özelliklerini zorlayan, dış dünya ile sürekli iletişimde kalmak isteyen ve bunu yaparken yüksek hızlara ihtiyaç duyan kullanıcıları cezbedecek gibi görünüyor. Yoksa fiyatına ya da dış görünümüne bakarak 50 farklı özelliği olan telefon alıp sadece Alo demek için kullanan biri için 3G çok fazla bir yenilik anlamına gelmiyor.

Yine de 4G ve daha ötesindeki teknolojilere yal açması ve yenilikler getirmesi anlamında 3G çok önemli. Hep söylediğim gibi bu teknolojinin kullanımı ile ilgili detayları bekleyip görelim. Tarifeler bir belli olsun ve bakalım cebimizden ne kadar para çıkacak bir açığa kavuşsun. Bazı şeyler netleşene kadar bekleme taraftarıyım.