close
Windows 11

Windows 11 işletim sistemini bilgisayarınıza nasıl yükleyebileceğinizi bu videoda anlatıyorum. 5 Ekim itibariyle Microsoft’un en yeni işletim sistemi resmi olarak dağıtılmaya başlandı. Halen Windows 10 işletim sistemine sahip olan kullanıcılar donanım gereksinimlerini karşılıyorsa bu yeni işletim sistemine ücretsiz olarak güncelleme yapabilecekler. Bu ücretsiz güncelleme işlemi otomatik olarak yapılacak.

Bu yeni işletim sistemini bilgisayarınıza yüklemek için önce bilgisayarınızın yeni işletim sistemi için uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Bu kontrolü Windows’un PC Sistem Durumu Denetimi – Windows PC Health Check yazılımı ile yapabiliyorsunuz. Bu yazılımı Microsoft’un resmi internet sitesinden aşağıdaki linki kullanarak indirebiliyorsunuz:

https://aka.ms/GetPCHealthCheckApp

Bu yazılımı bilgisayarınıza yükleyip çalıştırdığınızda bu işletim sistemi ile uyumlu olup olmadığını görebiliyorsunuz. Eğer bilgisayarınız bu yeni işletim sistemi için uyumlu ise Ayarlar – Güncelleştirme ve Güvenlik – Windows Update menüsünden yeni işletim sistemi güncellemesinin gelip gelmediğini görebilirsiniz. Bu işlem belli bir sıra ile yapıldığı için otomatik olarak gelmesini beklemeniz gerekiyor.

Eğer ‘ben beklemek istemiyorum ve yeni işletim sistemine hemen geçmek istiyorum’ derseniz bunun yolu da var. Bunun için yine Microsoft’un Windows 11 indirme bilgilerinin bulunduğu aşağıdaki internet sitesine girmeniz gerekiyor.

https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows11

Bu sayfada temelde 3 farklı seçenek bulunuyor. Bunlar sırası ile şunlar:

1-Windows 11 Yükleme Yardımcısı: Bu seçenekte hemen Windows 11 yüklemeye başlayabilirsiniz.
2-Windows 11 Yükleme Medyası Oluşturma: Bu seçenekte USB ya da DVD için medya oluşturabilirsiniz.
3- Windows 11 Disk Görüntüsünü (ISO) İndir: Burada ise USB ya da disk için ISO dosyası oluşturabilirsiniz.

Bu yeni bir işletim sistemi olduğu için yükleme sırasında veri kaybı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden bilgisayarınızdaki verilerinizi yedeklemenizi öneririz. Bilgilerinizi kaybetmemek için yedekleme konusuna dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

YouTube kanalımda bu yeni işletim sistemini nasıl yükleyebileceğinizi anlattım. Aşağıda bu videoyu izleyebilirsiniz:

Videoda söylüyorum ama buradan da hatırlatayım. Her ne kadar bu yeni işletim sistemi güncelleme gibi kuruluyor olsa da benim önerim bu işlemi yapmadan önce varsa dökümanlarınızı yedeklemeniz yönünde olur. Olası bir sorunda dokümanlarını kaybetme riskiniz bulunuyor. Benden uyarması, sizden uygulaması.

Tags : işletim sistemimicrosoftWinadows 11

1 Yorum

Bir yorum yazın