close

Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız alkaline piller şarj edilebilir mi sorusuna bu yazıda yanıt arıyorum.

Bazen uzaktan kumandada bazen bir lambada, bazen bir oyuncakta bazen de tansiyon aletinde kullandığımız bu piller hayatımızın her anında karşımıza çıkıyor. Birçok cihazda kullandığımız bu pillerin şarj edilebiliyor olduğunu birçoğumuz bilmiyordur.

Aslında ben de birkaç yıl öncesine kadar bilmiyordum. Ta ki incelemeye gelen bir şarj cihazını görene kadar. Bundan 3-4 yıl önce teste gönderilen ve halen kullandığımız Flash marka şarj cihazı alkaline pilleri şarj edebiliyor. Bunu gayet başarılı bir şekilde yapan cihaz bazı pillerde aynı başarıyı yakayalayamabiliyor.

Yaptığım testlerde alkaline olan pillerin büyük bir çoğunluğunu en az yüzde 60-70 oranında şarj edebilidiğini gördüğüm bu cihazla ilgili bir de video hazırladım. YouTube kanalıma yüklediğim videoda bu pilleri şarj ederken dikkat edilmesi gereken konuların altını çiziyorum.

Halen satışta olan ve internetten alabileceğiniz Flash pil şarj cihazı Ni-Mh ve Ni-Cd pilleri de şarj edebiliyor. Anlatması benden denemesi sizden diyorum ve lafı fazla uzatmadan sizleri alkaline pil şarj videosu ile baş başa bırakıyorum:

Tags : alkalinalkalineAlkaline piller şarj edilebilir miflashflash pil şarj cihazıNi-CdNi-Mhpilpil şarj cihazışarjşarj cihazı

3 yorum

  1. Yazınızı okuyup, videoyu da izledim. Gerçekten alkalin pillerin şarj edilebilmesine çok sevindim. Bugüne kadar bu olayın neden kimse tarafından duyulmadığını da merak ettim doğrusu. Eğer hal böyleyse, bitince çöpe atılan pilleri daha uzun süre kullanıp tasarruf edebiliriz diye düşünüyorum.

  2. Valla bizim ofiste pil tüketimi hat safhada. Kullandıklarımızın hepsini geri dönüşüme veriyorduk, artık suyunu çıkarmadan elden çıkarmak olmaz :))

  3. Merhaba acaba bu alkaline pilleri lion pil şarj cihazlarında şarj edebilir miyiz ?

Bir yorum yazın