close

Hepimizin başına gelmiştir: Mürekkep püskürtmeli bir yazıcınız varsa ve 2-3 ay baskı almazsanız kartuşlarınız kurur ve kullanılamaz hale gelir. Kurumuş kartuş sorununa çare bulmak için bizzat denediğim bir çözümü sizlerle paylaşıyorum.

Geçen yaz bir baskı almak zorunda kaldığımda yazıcımdan boş bir sayfa çıktığını görünce ‘acaba sorun nedir’ diyerek araştırmaya başladım. 2-3 yıl önce satın aldığım HP Deskjet Ink Advantage 1515’in kartuş durumuna bilgisayar üzerindeki yazılımdan baktığımda hem renkli hem de siyah kartuşun dolu olduğunu gördüm. Ama baskı almaya kalktığımda ise boş bir sayfa ile karşılaşıyordum.

Biraz düşündükten sonra birkaç aydır çıkış almadığımı hatırladım ve sorunun kartuşun kurumuş olma ihtimalinden kaynaklandığını düşündüm. İnternette yaptığım küçük bir araştırma bu sorunu nasıl ortadan kaldıracağım konusunda fikir verdi.

Sosyal ağlar, forumlar ve birkaç siteyi gezdikten sonra iki farklı yöntemle kurumuş kartuşların tekrar kullanılabildiğini gördüm:

  • Sıcak su
  • Saç kurutma makinesi

Bu iki yöntemden sıcak su ile olanı deneme karar verdim (siz ikinci yöntemi de deneyebilirsiniz ama saç kurutma makinesini kartuşa fazla yaklaştırmayın erime riski var). Elimi yakmayacak kadar sıcak olan bir suya kartuşu koyup yaklaşık 2 dakika bekledim. Sudan çıkardığım kartuşu kurutup tekrar yazıcıya yerleştirdiğimde baskı alabildiğimi gördüm. Benim yaptığım denemede siyah kartuş kurumuştu. Benzer bir durum renkli kartuş için de yaşanabilir. Muhtemelen onda da bu yöntem çalışacaktır. Konunun detaylarını YouTube kanalıma koyduğum videodan da izleyebilirsiniz:

BAZI UYARILAR

Sonuçta bu yöntem işe yaradı ancak dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var: Öncelikle suyun çok sıcak olmaması gerekiyor. Çok sıcak su kartuşun üzerinde bulunan elektronik devrelere zarar verebilir. İkinci olarak bu yöntemi kesinlikle sadece ve sadece mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kullanın. Ayrıca suda uzun süre bekletmeyin. Bu kartuşları en fazla 5 dakika suda bekletmeniz yeterli olacaktır. Daha uzun sürelerde kartuşun içine su kaçma riski olabilir. Abartmamakta fayda var.

Yapısı gereği açık bir şekilde tasarlanan lazer yazıcı tonerlerini sıcak suya falan sokmaya kalkışmayın. Zaten bu tonerler toz yapıda olduğu için kurumaları teknik olarak mümkün değil (5 -10 yıl beklerseniz belki olabilir).

Ayrıca bu tarz ‘Do It Yourself – Kendin Yap ya da Nasıl Yapılır’ çalışmalarında standart olarak tekrarladığım bir uyarı var. Bütün risk size ait. Bu deneme sırasında oluşabilecek her türlü riski siz alıyorsunuz. Olası bir sorunda beni suçlamayın. Bunlarla uğraşmak ve risk almak istemiyorsanız gidip yeni bir kartuş satın alabilirsiniz. Tercih sizin.

Anlatması benden uygulaması sizden. Konuyla ilgili yaşadığınız farklı deneyim, öneri ve görüşünüzü bu yazının altına, sosyal medya hesaplarıma ya da YouTube kanalımda videomun altına yorum olarak yazabilirsiniz.

Tags : HPHP Deskjet Ink Advantage 1515internetkartuşkurumuş kartuşlaserlazermürekkep püskürtmeprintersaç kurutma makinesisıcak suyazıcı

3 yorum

  1. Elinize sağlık hocam gerçek bir emek sergilemişsiniz teşekkür ederim.

  2. çok teşekkürler sayende kartuş almaktan kurtulmuş oldum

Bir yorum yazın