close
Otomobil

60.000 TL’lik yüzde 100 elektrikli Citroen Ami One Türkiye’de!

Citroen Ami One

Citroen Ami One yüzde 100 elektrikli otomobilin Türkiye macerası kısmen de olsa başladı. Bu otomobil ile ilgili detayları bu videoda anlatıyorum. İlk olarak 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda Citroen Ami Consept ismiyle duyurulan araç 2020 yılında Fransa’da satışa sunulmuştu. Fransa fiyatı 6000 Euro olan otomobil iki kişinin binebileceği tam bir şehir içi aracı.

Farklı tasarımı ile dikkat çeken otomobilde 5.5 kWh kapasitesinde bir batarya, 6 kW gücünde bir motor yer alıyor. Bu motor 8 bg güç sunabiliyor. Maksimum hızı saatte 45 km olan otomobilin menzili ise 70 km. Uzunluğu 2.5, yuksekliği ve genişliği de 1.5 metre olan aracın ağırlığı ise 485 kg.

Citoen Ami One, Türkiye’de bir araç taşıma aracının üstünde birden fazla olarak görüldü. Citroen Türkiye bu konuda resmi bir açıklama yapmasa da bu gelen araçların özel bir proje için alındığı bilgisi verildi.

Benim kişisel fikrim kapalı bir alanda kullanılmak ya da belli bölgelerde kiralık araç hizmeti veren şirketlerin aldığı yönünde. Zira Citoen Ami One ile İstanbul trafiğinde E5 ya da TEM gibi yollarda kullanım pek eğlenceli olmayacaktır.

Fransızca’da arkadaş anlamına gelen Ami, Fransa’da aylık 20 Euro karşılığında kiralık bir otomobil olarak da kullanılabiliyor. Üstelik bu otomobili 14 yaşının üstündekiler ehliyet olmadan da kullanabiliyor. Motosiklet benzeri aracın Türkiye’ye resmi olarak gelip gelmeyeceği ve herkese satılıp satılmayacağı şimdilik belli değil.

Citroen Ami One ile ilgili düşüncelerimi ve yorumlarımı YouTube kanalımdaki videoda paylaştım. Bu videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

Citroen Ami One

70 km menzil
45 km maksimum hız
5.5 kWh kapasitesinde pil
6 kW gücünde motor
8 bg güç
Önden çekişli
2.5 m uzunluk
1.5 m genişlik
1.5 m yükseklik
220V prizden 3 saatte şarj
485 kg ağırlık
6000 Euro Avrupa fiyatı

Citroen Ami One’ın Türkiye macerası başladığında tahmini fiyatının 80-100 bin TL arasında olacağını tahmin ediyorum.

Düzenli olarak yayınlanan videolarımı kaçırmak istemiyorsanız kanalıma abone olmayı unutmayın. Abone olmak için burada bulunan linke tıklamanız yeterli.


Tags : Citroen Ami Oneotomobil

Bir yorum yazın