close

İnceleme konuğum olan ürün Honeywell Akıllı Termostat (Y87RFC2032) ürünü. Round Connected olarak da isimlendirilen ürün akıllı termostat kategorisinde bir cihaz.

Son dönemde popülerliği artan ürün kategorilerinden biri de akıllı termostatlar. Bu ürünlerin temel mantığı kobmileri istenen bir sıcaklığa kadar çalıştırmaya dayanıyor. Genelde 2 parçadan oluşan bu cihazların bir parçası kombiye takılıyor. Diğer parça ise sıcaklığı ayarlanacak odaya konuyor. Gerisini bu akıllı termostat cihazları hallediyor.

Benim daha önce incelediğim bir akıllı termostat olan Cosa da benzer bir iş yapıyor. Honeywell Akıllı Termostat ise bazı yönlerden Cosa’dan farklı bir ürün. Y87RFC2032 kodlu ürün 3 parçadan oluşuyor: Birinci parça kombiye bağlanıyor. Bir diğeri ise ev ya da işyerindeki modem ya da routera bağlanıyor. Üçüncü parça ise ikinci parça ile haberleşen ve geçtiğimiz yıllarda Google tarafından satın alınan Nest benzeri bir ürün. Bu üçüncü parça mono bir ekrana ve ekran aydınlatmasına sahip. Dairesel tasarımlı cihaz sağa ve sola döndürüldüğünde sıcaklık ayarlanabiliyor.

Cihazın kurulumu biraz zor. Özellikle kombi kısmı ciddi uzmanlık gerektiriyor. Ben kendim yaptım ama sizin bununla uğraşmanıza gerek yok. Cihazı satın aldığınızda ücretsiz bir kurulum hizmeti veriliyor. Kurulum ve birkaç ayar işlemi bittikten sonra (mytotalcomfortconnect.com adresi üzerinden yapılıyor) ürünü kullanmaya başlıyorsunuz.

Honeywell’in bu ürünü benzerlerinde olduğu gibi bir odadaki sıcaklığa göre kombiyi çalıştırıyor. Bu sayede normalde suyun sıcaklığını ayarlayan kombi odanın sıcaklığına göre çalışıyor. Bu da haliyle tasarruf sağlıyor. Pille çalışan termostat mobil bir şekilde odadan odaya taşınabiliyor. Bu özelliğini sevdim. Ayrıca ekranın aydınlatmalı olması da gece kullanımlarında fayda sağlıyor.

honeywell02

Hangi kombilerle uyumlu?

Honeywell’in bu ürünü birçok kombil markası ile uyumlu. Eski ya da yeni fark etmeden birçok farklı kombiyle bu cihazı kullanabilirsiniz. Yine de cihazı satın almaya karar verirseniz uyumluluk konusunu araştırmayı unutmayın.

Tasarruf sağlıyor mu?

Honeywell, yüzde 30’a kadar tasarruf sağlıyor iddiasında. Yaptığım testlerde ben yüzde 10-15 civarında bir tasarruf miktarına ulaştım. İstanbul’da kullandığım ürün hava çok soğuk olmadığı için net ölçüm imkanı sunmadı. Ama soğuk ve yoğun kullanım olduğu yerlerde tasarruf oranı daha da yükselebilir.

Uzaktan kontrol

Birçok akıllı termostat çözümü var. Ama internet üzerinden kullanım sunanların sayısı çok değil. Honeywell, adından da anlaşılacağı üzere internet üzerinden kontrol de sağlıyor. Cihazı uygulama üzerinden kullanabiliyorsunuz. Honeywell Total Connect Comfort Int. isimli uygulama temel bazda sıcaklığı artırma, azaltma, uzaktan kombiyi açma kapama gibi özellikler sunuyor. Ayrıca uygulama üzerinden günlük program yapılabiliyor. Uyguluma genel olarak başarılı. Ancak uygulama dışında uzaktan kontrol seçeneği olmaması biraz eksik geldi bana. Cosa gibi internet sayfası üzerinden de kullanım sunulsa güzel olurdu.

İnternet yoksa?

Eğer bulunduğunuz yerde internet kesilirse ürün en son yapılan ayarlarda çalışmaya devam ediyor. Ayrıca termostat üzerinde sıcaklık ayarı yaptığınızda bu verdiğiniz değer geçerli oluyor. Yani internet bağlantısı şart değil. Zaten bu ürünün internet bağlantısı gerektirmeyen (haliyle uzaktan kontrol edilemeyen) versiyonu da var. Onun fiyatı daha uygun.

Fiyat

Ben bu incelemeyi yaptığımda cihazın fiyatı 389 TL idi. Bu fiyata ücretsiz kurulum da dahil. Ayrıca bu cihazın modülasyonlu (biraz gelişmiş kobmilerde bulunan bir özellik) sürümü de var. Kombiniz bunu destekliyorsa bu sürümü de satın alabilirsiniz. Bu sürünün fiyatı da aynı. Ek olarak internet gerektirmeyen bir sürümü daha var ki onun fiyatı daha düşük.

Cihaz tasarruf sunduğu için ortalama bir hesapla 3-4 yılda kendi fiyatını amorti ediyor. Bu hesabı İstanbul gibi çok soğuk olmayan bir şehir için yaptım. Daha soğuk şehirlerde fatura yüksek geleceği için tasarruf miktarı ve ROI (Return of Investment – Yatırımın Geri Dönüşü) daha hızlı olacaktır.

 

BEĞENDİM

 • Taşınabilir termostat
 • Ücretsiz kurulum

 

BEĞNEMEDİM

 • Tarayıcı üzerinden de uzaktan kontrol olmalıydı

Yıldızı parlayan ürünler olan akıllı kombiler hayatımızı kolaylaştıran cihazların başında geliyor. Yazılı incelememe burada son veriyor ve sizleri ürünün video incelemesi ile başbaşa bırakıyorum. bu arada Youtube kanalıma da abone olursanız sevinirim. İyi seyirler:

 

Tags : akıllı termostatCosagoogleHoneywell Akıllı Termostat (Y87RFC2032)Honeywell Akıllı Termostat (Y87RFC2032) incelemeincelemeinternetkombinestreviewteknolojiuzaktan kontrol

1 Yorum

 1. “Herkes için Bilim Konuşmaları” Bursa’ya geliyor.
  British Council, Sömestr tatilinde gençleri bilimle buluşturuyor

  Birleşik Krallık – Türkiye Bilim ve İnovasyon Yılı etkinlikleri “Herkes İçin Bilim
  Konuşmaları”yla devam ediyor. British Council tarafından Bursa’da “Biyoteknoloji”
  temasıyla düzenlenecek beşinci buluşmanın konuğu, Kent Üniversitesi öğretim üyesi
  Prof. Dr. Mark Smales. Mark Smales, şeker hastalığından uyku sorunlarına uzanan
  geniş yelpazede biyoteknolojinin sağladığı tedavi olanaklarını ve bu konudaki son
  gelişmeleri anlatacak. 26 Ocak Salı, saat 15.00’de Bursa Merinos Atatürk Kültür ve
  Kongre Merkezi’nde gerçeklesecek etkinlik ücretsiz ve herkese açık olacak.

  British Council “Herkes İçin Bilim Konuşmaları” serisinin beşincisi biyoteknoloji konusundaki son gelişmelere ışık tutacak. Birleşik Krallık Kent Üniversitesi Biyoloji Bilimleri Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Mark Smales tarafından gerçekleştirilecek konuşmada biyoteknolojinin şeker hastalığı ve uyku sorunları gibi modern yaşamda yaygın olarak görülen hastalıklar için sağladığı tedavi olanakları tartışılacak. Mark Smales ayrıca endüstriyel biyoteknolojinin önemi ve sentetik biyoloji uygulamalarının sağlık sektörüne etkileri gibi konulara da açıklık getirecek. Biyoteknolojik ürünlerin üretimiyle ilgili çalışmalar yürüten Mark Smales aynı zamanda Kent Üniversitesi Moleküler İşleme Merkezi’nin direktörü.

  Sömestr tatilinde gençler bilimle buluşacak
  British Council’ın toplumda bilim ve inovasyona olan ilgiyi desteklemek için gerçekleştirdiği program sömestr tatilinde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. “Herkes İçin Bilim Konuşmaları”, bilim alanında eğitim almak isteyen gençlere de konunun uzmanlarıyla tanışma fırsatı veriyor. Günlük yaşamı da etkileyen konularda en son bilimsel gelişmelerin tartışıldığı buluşmalar daha önce İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi şehirlerde yapılmıştı.

  Biyoteknolojinin geleceği ile ilgili sorular Twitter’da #herkesicinbilim hashtagiyle paylaşılacak
  “Herkes İçin Bilim” konuşmalarında British Council twitter takipçileri de Prof. Dr. Mark Smales’e sorularını twitter’dan iletebilecek. Prof. Dr. Mark Smales hem salondaki izleyicilerden gelen hem de Twitter’da “herkesiçinbilim” hashtagiyle paylaşılan soruları yanıtlayacak.

  Prof. Dr. Mark Smales hakkında
  Mark Smales Kent Üniversitesi’nde (Canterbury, Birleşik Krallık) Endüstriyel Biyoteknoloji alanında ders veriyor ve Moleküler İşleme Merkezi Direktörü görevlerini yürütüyor. Alan eğitimini Massey Üniversitesi’nde (Yeni Zelanda) tamamlayan Smales aynı üniversiteden doktorluk unvanını aldı ve doktora sonrası eğitiminin ardından Kent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi oldu. Smales’in araştırma konusu klinik kullanıma yönelik protein ve biyolojik kökenli tıbbi maddelerin üretim ve tasarımına odaklı. Biotechnology Letters adlı yayının genel yayın yönetmenliğini yapan Smales aynı zamanda Biyoteknoloji ve Uygulamalı Biyokimya Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor. Son beş yıldır BBSRC/EPSRC Biyoişlem Araştırma Endüstriyel Kulübü (BRIC) Yürütme Kurulu Üyesi de olan Smales BioProcessing Network kuruluşunun direktörlüğünü yürütüyor. Araştırma alanı üzerine uluslararası konferanslarda, endüstri atölyelerinde, okullarda çok sayıda açılış konuşması yapan Smales çeşitli sosyal yardım faaliyetleri aracılığıyla toplumun farklı kesimlerine ulaşıyor.Website: http://www.britishcouncil.org.tr/en/ Facebook: https://www.facebook.co/BritishCouncilTurkeyTwitter: https://twitter.com/trBritishVimeo: https://vimeo.com/britishcouncilturkeyFlickr:http://www.flickr.com/photos/britishcouncilturkey/Daha fazla bilgi için:Zeynep Kunt | Kurumsal İletişim MüdürZeynep.kunt@britishcouncil.org.tr 212 355 5677 | 0537 8700838

Bir yorum yazın