close
kartuş

Evdeki yazıcının kartuşlarından siyah olanı doldurmayı denedim. Biraz uğraştıktan, ellerim boyandıktan ve bazı işlemlerin ardından dolumu ve kartuşu çalıştırmayı başardım.

Öncelikle dolum kitini internet satın aldığımı belirteyim. Bu kiti kullanarak doldurduğum kartuş yazıcım tarafından boş görünüyor. Bu da gayet normal bir durum. Ama yazmaya devam ediyor. O tarafta bir sıkıntı yok.

Uzun yıllardır kullandığım ve son olarak 2016 yılında kurumuş kartuş nasıl açılır videosunda deneyimlerimi aktardığım HP Deskjet Ink Advantage 1515 yazıcısının siyah kartuşunu internetten aldığım set ile dolduruyorum. Bu işlemi ilk kez yaptığım için bazı acemiliklerim oldu. Dolum sonrasında kartuş önce güzel çalışmadı ama sonrasında yaptığım bazı düzenlemelerle gayet güzel baskı almaya başladı. Videoda sadece siyah kartuşu doldurdum. İnternette renkli kartuşlar için de çözümler var. Onları alıp deneyebilirsiniz.

Kartuş doldurma işlemi nasıl yapılır?

Bu tarz videolarda yaptığım gibi bu yöntemin kartuşa ya da yazıcıya zarar verme ihtimali olduğunu belirteyim. Ayrıca dolum sırasında enjektör vs kullanacağınız için dikkatli olmanızı öneririm. Bu tarz işlerde iyi değilseniz orijinal kartuş almaya yönelebilirsiniz. Zira biraz uğraştırıcı ve videolarda göründüğü kadar kolay bir iş değil.

Dolum işleminden sonra eğer kartuşunuzun uzun süre beklediyse aşağıdaki işlemlerle tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer bu yöntemler işe yaramazsa kartuşun tekrar dolum için uygun olmadığı anlamına geliyor.

-Elinizle yere atar gibi hızlıca sallayarak mürekkebin uç kısma gelmesini sağlayabilir
-Doldurma kitinin kutusundan çıkan hava alma aparatını kullanabilir
-Yazıcıyı bilgisayara bağlayıp kafa temizleme işlemi yapabilir
-Yine kitin içinden çıkan kartuş temizleme solüsyonunu kullanabilirsiniz

İşte kartuş dolumunu anlattığım o video:

 

Anlatması benden denemesi sizden. Bu işlemi denemeye karar verirseniz sabırlı ve dikkatli olmanızı öneriyorum. Bu yöntemin mürekkep püskürtmeli benzer yazıcılar için de kullanılabileceğini belirteyim. Ama bu yöntem lazer yazıcılar için kullanılamaz. Bu konuda uyarmak isterim.

Yöntemin garantisi olmadığı gibi uygulama hataları yüzünden yazıcınız ve kartuşunuz zarar görebilir. Bu konulara eliniz yaktın değilse denememenizi öneririm. Yani uzun lafın kısası her türlü risk size ait. Bunlarla uğraşmak istemezseniz orijinal kartuş alabilirsiniz.

Tags : dolumHP 1515HP siyah kartuş doldurmaHP yazıcıkartuşkartuş doldurma

Bir yorum yazın